Bohatý výběr skutečně umožňuje tak trochu popřemýšlet o tom, jak moc světla potřebujeme do určitých prostorů a zdali se vyplatí nějaký levnější zdroj nebo i dokonce dražší, ale na druhou stranu takový, co ušetří finanční stránku. Dá se říci, že je jasnou volbou úspora, kvalitní osvětlení a pokud možno ne moc vysoký vklad. Sice to vypadá na nemožné nároky, ale i s tím výrobce počítal a kdo nechce nebo případně není příznivec LED žárovek, může zabrousit do jiné nabídky, například si pak zakoupit reflektorové žárovky. Je určité, že nebudou mít takovou úsporu elektrické energie, ale na druhou stranu mohou být více vyhovující. Každý má svobodnou volbu se rozhodnout, jaký zdroj si pořídí.
Rozhodně by se měl každý zaměřit na pár důležitých bodů:
- Intenzita osvětlení
Udává se v luxech a je uvedena na obalovém materiálu, tudíž krabičce. Ta se právě volí podle účelu osvětlení, kdy například na jakoukoliv pracovní plochu by mělo dopadat co nejvyšší a to alespoň 300 lx a výše. Je pravdou, že čím je člověk starší, tak bude potřebovat přirozeně větší osvětlení.
- Barva světla
Nejedná se o barvu, kterou je žárovka natřená, ačkoliv i s tím se běžně setkáme v nabídkovém katalogu. Jedná se o teplotu chromatičnosti, která se udává v Kelvinech. Opět se s tímto údajem setkáme na krabičce. Denní i umělé světlo tak mají rozdílné hodnoty, a čím bude chromatičnost vyšší, tím se bude více podobat dennímu přirozenému světlu.
- Podání barev
I tento údaj si lze snadno nalézt a jedná se prakticky o to, že umělé světlo by mělo zajistit stejné vnímání barev předmětů, jako bychom je viděli na přirozeném světle. Označuje se Ra a samozřejmě vyšší číslo bude znamenat také lepší rozlišení.
Musíme brát v potaz, kam vlastně budeme žárovky instalovat. Jiné osvětlení budeme potřebovat v interiéru bytu nebo domu, v zasedací místnosti, na pracovišti, v dílně, ale i v exteriéru. Kdy navíc je třeba se zaměřit ještě na správné krytí svítidla, díky působení vnějších vlivů jako je prach nebo samotného počasí.