Adoniel

Hlavně v loňském roce, kdy celou Českou republika postihly nikdy nekončící restrikce v podobě uzavírání sportovišť s ohledem na epidemiologickou situaci, mnozí hledali možnosti, jak se obejít i bez nich. Jednou z možností, která se přímo nabízela, byla turistika. Té každoročně propadne tisíce Čechů a její oblíbenost neustále roste. Ovšem, i když se jedná o ryze nenáročnou fyzickou aktivitu, je dobré při jejím praktikování dodržovat alespoň některá pravidla. Pokud podceníte své síly v náročném terénu, situace může eskalovat až v příjezd horské služby. Právě ta varuje před příliš náročným terénem horských túr nebo častým podceňováním situace převážně nezkušených turistů. Zvláště v zimních měsících je tak zapotřebí zvolit nejenom adekvátní trekové boty, ale i dostatečně teplé oblečení, které vás před sychravým větrem a zimou ochrání.

Horská turistika

Kouzlo tkví v její variabilitě

Za turistikou není zapotřebí vždy mířit na největší vrcholy hor. Zvláště pro méně fyzicky zdatné je dobré pro začátek zvolit méně náročnější trasy. Cílem nemusí být vždy zdolání nejvyššího vrcholu, ale třeba jen zajímavá vyhlídka. Pokud bude trasa až příliš náročná, od turistiky vás to spíše odradí, než aby ve vás navnadila na další toulky krajinou.

Náročnější terén

Pro zdatnější jedince jsou skvělou volbou ferraty, které najdeme i u nás a nemusíme za nimi hned vyjíždět k našim západním sousedům. Jedná se o turistickou cestu, k jejíž zdolání je již zapotřebí jednoduché jištění. Cesty jsou totiž příkré a velmi často i několik desítek metrů nad zemí. V případě uklouznutí by tak velmi snadno mohlo dojít k závažným zraněním. Právě adrenalin je tak to hlavní, co každoročně na tyto náročné příkré horské trasy přiláká tisíce lidí.

Vyzkoušet můžete třeba nově vzniklou ferratu v jižních Čechách nedaleko Hluboké nad Vltavou, která je nejdelší v České republice.