Zatímco v historii porodnictví si ženy mohly nechat leda zdát o přítomnosti jejich muže u porodu dítěte, dnes je to samozřejmostí a spíše se na muže, který se porodu nezúčastní, nahlíží jako na krkavčího otce a špatného muže. V dnešní době je narození dítěte záležitostí obou rodičů, stejně jako zplození dítěte. Jsou však i muži, kteří se na přítomnost u porodu necítí a bojí se to říct. Dilema otce u porodu totiž často vyřeší žena. Prostě tam bude a hotovo. Kdy raději ustoupit a nenutit muže?
Přítomnost otce u porodu nemusí být samozřejmostí, někteří muži totiž prostě na přítomnost u porodu nemají. Nemá cenu je k tomu nutit, může to trvale poznamenat váš vztah a už nikdy nemusíte mít sexuální život jako dřív. Pokud vám sám muž řekne, že u porodu být nechce, pak si za něj můžete prostě sehnat adekvátní náhradu. Místo muže si můžete vzít babičku, maminku, sestru, tetu, tchýni, kamarádku, dulu, porodní asistentku… Máte hodně možností, a ačkoli byl muž u zplození dítěte, u jeho porodu být nutně nemusí ani jako podpora ženy.
Co se může stát, pokud budete muže do přítomnosti u porodu nutit? Personál porodnice může mít více starostí s mužem, který kvůli psychickému vypjetí může omdlít, pokud se bojí krve, pak s tím můžete rovnou počítat. Přítomnost muže u porodu také může silně narušit vztah mezi rodiči dítěte, muž může ženu vnímat úplně jinak. To může ovlivnit i sexuální život páru a to i tak, že sex může chybět ve vztahu i dlouhou dobu po porodu. Muž navíc může mít strach z dalšího potomka a tím pádem se pohlavnímu styku vyhýbat. Tento fakt může vést i k naprostému rozvratu vztahu.
Pokud se váš muž na porod necítí, sežeňte si určitě adekvátní náhradu, abyste měla na porodním sále podporu a pomoc od někoho, komu věříte a kdo se vás zastane. Není však nutné, aby se jednalo o otce dítěte.